Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>Auditas>Vidaus ir išorės auditas (2)

Vidaus ir išorės auditas (2)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Audito samprata. Audito raida ir atsiradimo priežastys. Audito klasifikavimas. Auditas pagal apimtį ir atlikėjus. Vidaus auditas. Išorės auditas. Vidaus ir išorės audito ryšys.

Ištrauka

Šiandien rinkos ekonomikos sąlygomis pagrįstoje visuomenėje audito vaidmuo ir svarba nuolat auga, nes vis labiau auga poreikis turėti tikslią informaciją apie ūkinių subjektų veiklą. Taip pat svarbu, kad teikiama informacija būtų tikra, tiksli, objektyvi, nes visa tai turi didelę reikšmę įmonės vidaus kontrolės sistemai, vidaus rezervams bei leidžia geriau planuoti ir prognozuoti įmonės veiklą. Visa tai lemia audito, kaip vieno iš pagrindinio rinkos elemento. svarbumą, nes be audito negali būti perspektyvi jokia veikla, jos nekontroliuojant susidaro didesni nuostoliai, negu tie, kurie atsiranda pažeidus kitas valdymo sistemos funkcijas.
Nors auditas yra vienas iš svarbiausių ir patikimiausių ekonominės informacijos šaltinių, tačiau nepaisant to, iki šiol nėra vieningo audito apibrėžimo, todėl pasaulinėje praktikoje tokių apibrėžimų galima rasti labai įvairių.
Vieni autoriai teigia, kad auditas išplečia finansinės apskaitos funkcijas ir garantuoja jos rezultatų patikimumą. Kiti - kad tai išorinės apskaitos rūšis, kai atliekamas periodiškas ir nepriklausomas įmonės finansinių apskaitų patikrinimas ir suformuluojama nuomonė dėl jų tikrumo ir teisingumo. [1]
Taip pat galima rasti ir audito sąvoką vartojant kontrolinei veiklai apibrėžti ir apibūdinti tiek valstybinės, tiek nepriklausomų auditorių veiklą. Tuo tarpu TAS pateikia tokį audito apibrėžimą "auditas - tai nepriklausomas įmonės finansinės atskaitomybės ir su ja susijusios finansinės informacijos tyrimas užbaigiamas nuomonės apie ją išreiškimų." [2]
Tuo tarpu remiantis LR Audito įstatyme nurodytais audito tikslais galima suformuluoti tokią sąvoką, kad auditas - tai nepriklausomo auditoriaus vykdomas oficialus įmonės finansinės būklės patikrinimas, siekiant įvertinti jos finansinės atskaitomybės dokumentuose pateiktos informacijos tikrumą ir tikslumą bei atitikimą galiojantiems apskaitos norminiams aktams. [3]
Be to, svarbu suvokti ir tai, kad auditas yra pakankamai dinamiškas, sudėtingas ir nevienalytis procesas, kuris susidedantis iš kelių vidinių struktūrinių elementų. Todėl galima teigti, kad tai kryptingas procesas, suvokiamas kaip logiškai išbaigta grandinė, visuma vienų ar kitų nuosekliai sekančių tam tikrų veiksmų ir operacijų.
Vakarų Europoje auditas atsirado apie XIX a. vidurį. Tai nulėmė Europos valstybių vyriausybių siekis užkirsti kelią nesąžiningiems sandėriams ir pradėti reguliuoti apskaitos darbuotojų profesinę veiklą.
Taigi audito tėvyne laikoma Didžioji Britanija, kai XIX a. viduryje pradėjo steigtis įvairios akcinės bendrovės. Apsukriausi šių bendrovių vadovai, su pasamdytais buhalteriais sąmoningai apskaičiuodavo didelius pelnus ir dividendus. Tuo "pakeldami" akcijų kainą biržoje ir vėliau jas parduodavo už žymiai didesnę kainą. Tad tai ir buvo vienas iš veiksnių reikalingų auditui atsirasti.
Taip pat audito atsiradimo užuomazgos tiesiogiai siejamos ir su įmonių vadovų ir jų akcininkų tarpusavio santykiais. Taip yra dėl to, kad vadovų ir akcininkų interesai nesutampa. Pirmųjų pagrindinis tikslas yra gauti kuo didesnį pelną ir jį panaudoti savo tikslams, antrųjų - dividendus t.y. atlyginimą už investuotą kapitalą. Tad vadovai savo interesus pradėjo derinti su buhalteriais, kurių pagrindinis uždavinys buvo garantuoti, kad visi apskaitos duomenys būtų tikri ir patikimi, kad pelnas, dividendai ir kiti rodikliai apskaičiuoti tiksliai. Todėl vienas pagrindinių nepriklausomo audito tikslų - nuomonės pareiškimas apie finansinės atskaitomybės, kuri charakterizuoja kompanijos finansinę būklę ir veiklos rezultatus, objektyvumą ir atitikimą bendriesiems apskaitos principams.
Taigi audito atsiradimas taip pat tiesiogiai susietas ir su interesų išsiskyrimu tų, kurie tiesiogiai valdo įmonę, (administracija) ir tų, kurie nori investuoti savo pinigus į įmonę. Investitoriai nenorėjo ir negalėjo pasitikėti informacija, kurią pateikia administracija, todėl reikėjo, kad šią informaciją patvirtintu nepriklausomas ekspertas gerai nusimanantis apskaitoje. [1]
Tuo tarpu šiandien rinkos ekonomikos sąlygomis auditas yra būtinas dėl keleto svarbių priežasčių, tokių kaip ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-29
DalykasAudito referatas
KategorijaFinansai >  Auditas
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis14.08 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vidaus ir isores auditas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą